Termomodernizacja nie tylko z kredytem

Nawet 53 tysiące zł będzie można odliczyć od dochodu w ramach nowej ulgi podatkowej na termomodernizację domu, jak wynika z projektu przygotowanego przez resort finansów opublikowanego na stronie kancelarii premiera. Ulga podatkowa ma obowiązywać od początku przyszłego roku.

Kompleksowa termomodernizacja to kosztowne przedsięwzięcie. Dotąd na ulgi mogą liczyć jedynie ci, którzy zdecydowali się przeprowadzić te prace na kredyt. Tzw. premia termo-modernizacyjna stanowi 20 proc. wartości zaciągniętego kredytu, ale nie więcej niż 16 proc. kosztów całej inwestycji i dwukrotności rocznych oszczędności w wydatkach na energię.

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów na stronie kancelarii premiera pojawił się projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zaproponowano w nim ulgę podatkową dla podatników, którzy rozliczają się według skali, płacą 19-proc. stawkę albo ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Będą mogli odliczyć od dochodu wydatki poniesione na termomodernizację. Jak podkreślono, propozycja dotyczy tych, którzy są właścicielami domów jednorodzinnych, a termomodernizacja została przeprowadzona na podstawie audytu.

Możliwe będzie odliczenie 23 proc. wydatków termomodernizacyjnych, jednak nie więcej niż 53 tys. zł. Ulga ma obowiązywać od 1 stycznia 2019 r.

Wprowadzenie zachęt podatkowych dla termomodernizacji jest częścią rządowego programu Czyste Powietrze, który będzie realizowany w latach 2018-2029. Jego budżet to 103 mld zł, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld zł, a w formie pożyczek 39,7 mld zł. Pieniądze mają być przeznaczane w przede wszystkim na termomodernizację i wymianę źródeł ciepła.

Źródło:PAP